Letošní červencové počasí si s námi pěkně pohrává. Chvíli tropická vedra a v zápětí zase průtrže mračen. Pro toto nestálé období jsou charakteristické kvetoucí rododendrony, jasmín, růže, kosatce, pivoňky či petúnie. Také však sázíme a sklízíme ovoce a zeleninu.

květina

Dřeviny
Od živých plotů a drobných keříků až po listnaté stromy a jehličnany – všechny dřeviny v okrasné zahradě si v tomto období žádají sestříhat a vyrovnat. U odkvétajících dřevin odstraňujeme průběžně zbytky po květinách. Rostoucí letorosty popínavých dřevin upravujeme řezem a přivazujeme. Dřevnaté, hrubší stonky a větvičkynejprve zpracujeme v zahradním drtiči. Na přelomu jaraa létaje vhodné období k množení listnatých okrasných dřevin, a to sice pomocí řízkování.

Trvalky
V tomto období je nejvyšší čas na sběr bylin. Ty sbíráme vždy ráno nebo večer, když jejich lístky svlaží rosa. Přes den jsou bylinky povadlé od horkého slunce. Trvalky, které teď právě kvetou nebo ještě budou kvést, pravidelně přihnojujeme kvalitním substrátem. Přesazujeme sněženky, šafrány, bledule atd. Cibulové květy se v červu zatahují do cibulky, proto je můžeme přemístit na chladnější místo. Jedná se především o cibulky krokusů, tulipánu nebo třeba narcisů. V tomto období můžeme také vysadit nové výhonky popínavých růží a samozřejmě je nezapomeneme opět přihnojit. Skalky v suchých dnech lehce zavlažujeme, odstraníme plevel a příliš vzrostlé rostlinky zmenšujeme.

vlčí mák

Dvouleté rostliny
Dvouleté rostliny sázíme do připravené, živinami zásobené a provlhčené půdy. Důležité je vybrat jim slunné místečko. Rostliny bychom měli sázet s dostatečným odstupem do mělkých jamek. Semena většiny dvouletých rostlin nám vyklíčí do 14 dnů.

Pokojovky
Nastává velké stěhování pokojových rostlin na terasy a zahrady. Přenášíme však jen ty druhy, které dobře snášejí průvan nebo kolísání teplot. Také můžeme přesadit velikonoční kaktusy. Ty vyžadují kyselejší substrát a chladné, stinné místo. Rovněž balkónové rostliny a květiny v truhlících si zaslouží pozornost. Odlamujeme uvadlé květy i listy a pravidelně zaléváme.

Zahrada v létě – co sázet a sklízet?
Share