Víte vůbec, co si pod pojmem pankreatitida představit? Jedná se velmi o akutní zánět slinivky. Bez okamžité pomoci může tato nemoc skončit dokonce až smrtí. Nemoc rozlišuje dva stavy – akutní a chronický.

slinivka

Jaké jsou příčiny vzniku této nemoci?

  • Působení určitých typů léků na lidský organismus,
  • diagnostické či terapeutické výkony jakými mohou být například chirurgické zákroky právě v oblasti slinivky,
  • trauma,
  • určité typy vrozených anomálií,
  • genetické příčiny,
  • metabolické poruchy,
  • přítomnost žlučníkových kamenů – jedná se o nejčastější příčinu akutní formy nemoci. Žlučníkové kameny totiž zablokují jednak vývod samotného žlučníku, v mnoha případech však také vývod slinivky, která následně selhává a přestává plnit svou funkci.
  • pravidelná konzumace alkoholu – ta je hlavní příčinou chronické formy této nemoci.

Akutní formatéto nemoci se projevuje silnými bolestmi zejména v oblasti podbřišku. To vše je však doprovázeno také průjmy, zvracení a nechutenstvím. Pacient nemá absolutní chuť na jídlo, které tak naprosto odmítá. U některých lidí se objevuje také horečka, která je velmi často spojená se zimnicí. Bolest se neustále stupňuje, proto je potřeba vyhledat okamžitou lékařskou pomoc. Úleva od bolestí je většinou odstraněna až operačně.

Před operací je však mírněna analgetiky. Rovněž je potřeba dodržovat dietní režim a dostat tak zažívací ústrojí postupně zpět do normálu. Jakmile se však nemoc vyléčí, může se dotyčný vrátit k běžné stravě.

bolest břicha

Chronická formanemoci má poněkud odlišný průběh. Bolesti jsou mnohem méně intenzivní. Objevují se také problémy se stolicí. To je způsobeno především špatným trávením, kvůli čemuž dochází k úbytku potřebných vitamínů. Společným příznakem je však nechutenství. I v tomto případě tak lidé nemají chuť na jídlo. Pro léčení tohoto druhu nemoci je potřeba dodržovat absolutní abstinenci od alkoholu. Samozřejmě je potřeba upravit také stravu a podávat léky, aby byly doplněné chybějící vitamíny.