Asertivita znamená čelit něčemu tváří v tvář a umět se prosadit.Stejně tak to znamená umět požádat o laskavost, říci ne a čelit manipulacím. Zní to jednoduše, ale pro jedince s malou sebedůvěrou, kteří jsou víc než náchylní k ostýchavosti, může takové chování znít jako něco nemožného, neuvěřitelného.
útok pěstí
Pokud se ale asertivnímu chování nenaučíte, na všechno a všem budete odpovídat pouze „ano“, všem vždy vyhovíte, i když si tak narušíte vlastní plány, jen abyste nemuseli odmítnout, a prostě neumíte říci slušně „ne“, časem dojde k tomu, že lidé ve Vašem okolí si na to velmi rychle zvyknou, a někteří toho mohou až zneužívat. Pokud máte nízké sebevědomí a říkáte na vše „ano“, a myslíte si, že se tak lidem zavděčíte, tak možná ano, ale Vašemu sebevědomí a celkově Vaší duši to neprospěje.

S asertivním chováním se lidé nerodí, a vliv na to, zda ho člověk v dospělosti bude umět, má i výchova, škola apod., pokud je někdo spolužáky šikanován, v dospělosti je jistě zvyklý říkat „raději ano“ na všechno, děti, které jsou vychovávány „zdravým způsobem“, a ke zdravé dávce sebevědomí přímo vedeny, to mají v životě jednodušší, asertivní chování jim jde samo, aniž by přitom někoho urazili, v asertivním chování nejde o to, někoho odmítnout urážlivým způsobem, ale slušně, na druhou stranu JASNĚ a o sobě v tom případě nepochybovat.
šachové figurky
Jak bylo zmíněno, nikdo se s takovým chováním nenarodí, ale dá se mu naučit:
V dnešní době už ale přece jenom povědomí o asertivitě a její užitečnosti i u nás zvolna stoupá. Dnešní žáci středních i základních škol se učí od malička, žeje normální prosadit svůj oprávněný zájem a nepoškodit přitom oprávněný zájem druhého. Ani dospělí, kteří mají nízké sebevědomí a v jednáních s druhými si nejsou jisti sami sebou, se ale nemusí smířit se stavem věcí a mohou na sobě začít pracovat. Důležité je si uvědomit situace, ve kterých se právě člověk nejistý cítí.

První pravidlem asertivního jednání je hlavně to, že bychom měli jednat v maximálním klidu a bez jakýchkoli emocí. Vše je ideální si raději dvakrát promyslet, než cokoli říkat zpaměti. Jestliže jdeme na konfrontaci názorů připraveni, pak nás nemůže vyvést nic z rovnováhy. Určitý problém bychom se také neměli snažit vyřešit za každou cenu ihned. Spěch může být velkým nepřítelem asertivního jednání a vystupování. Zapomenout nelze ani na krocení emocí, jež hraje důležitou roli.

Pokud patříte mezi lidi s nízkým sebevědomím nebo znáte někoho takového ve svém okolí, existuje spousta dostupné literatury, ze které se dá asertivitě naučit, pokud si přece jen nejste jisti, že byste to sami zvládli, můžete se zapsat do kurzu asertivního chování.

Asertivní chování
Ohodnoťte příspěvek